Medya

Yiğit Akü ile Kışa Hazırlıklı Olun

Yiğit Akü; akü kullanımının püf noktalarını tüketici ile buluşturuyor.

Akünün performansını etkileyen en önemli faktörler araçların şarj sistemleri yani dinamoları ve çevresel açıdan çok yüksek ( +61 0C ) ve çok düşük sıcaklıklar ( -400C)’ dır. . Düşük sıcaklıklarda akülerde direnç artışı, voltaj düşüşü ve elektrolit yoğunluğunun azalması ve buna bağlı voltaj düşüşü gibi durumlar yaşanabilir. Aküler, sıfırın altındaki sıcaklıklarda yüksek akım sağlamaya devam ederler ancak sıcaklık düştükçe, iç direnci artacağı için akü performansını etkileyecek olan voltaj düşüşleri  gözlemlenebilir. Ayrıca soğuk havalarda araç üzerinde aydınlatma ve ısıtıcıların kullanım yoğunluğun artması da  akünün çalışma koşullarını zorlaştıran etmenlerdir. Bu nedenle araç bakımlarının tam eksiksiz olarak yapılması.

Her aküye bakım yapmak veya kış öncesi kontrol ettirmek gerekli mi?

Akü tipleri bakımlı ve bakımsız olarak sınıflandırılmaktadır. Bakımlı akülerde, elektrolit seviyesi, elektrolit özgül ağırlığı ve açık devre gerilimi kontrol edilirken; bakımsız akülerde sadece açık devre gerilimi incelenir. Bakımsız aküler, elektrolit kontrolüne gerek duyulmayacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bakım durumu kullanılan akü tipine göre değişiklik gösterir. Kış mevsimine girmeden  akülerin şarj sistemini kontrol ettirmek ve şarj sistemine bağlı oluşan eksik şarj durumu var ise serviste önce şarj sistemlerine bakım yaptırmak ve sonrasında aküler için şarj takviyesi yaptırmak alınabilecek akıllıca önlemlerdendir.

Periyodik bakımlara gerek var mı?

Akü tipine uygun olarak periyodik bakım yapılması gereklidir. Periyodik bakımlar hem aküleri sağlıklı tutmaya hem de kullanıcıların herhangi bir problem ile karşılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Genel kontrol, kutup başı temizliği, şarj durumu kontrolü, elektrolitlerin tamamlanması gibi çok temel birkaç uygulama ile akülerinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilir, bu konuda servislerde gerekli uygulamaları kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Bakım gerektirmeyen tip aküler için neler önerilebilir? Göstergelere bakmak yeterli mi?

Bakım gerektirmeyen akülerde, tüm bileşenler yüksek performans verecek ve bakım gerektirmeyecek şekilde tasarlanır. Genel olarak, bu tip akülerde indikatörden ulaşılan akü durum bilgisi kullanıcıyı yönlendirmek açısından yeterli olacaktır.

Kısa sürelerde de olsa kullanılmayan araçların aküsü sorun çıkarır mı? Örneğin 15 gün veya 1 ay araç hiç kullanılmadığında ne olur veya olabilir?

Araç üzerindeki. şarj sisteminin uygun miktarda şarj uygulamaması veya araç elektrik sistemi üzerindeki kaçınılmaz veya arıza dahilindeki kaçak akımlar akü ömrünü kısaltacaktır. Akünün kullanıldığı profillerin etkisi ise şu şekilde açıklanabilir. Aracın sık aralıklar ile kısa süreli kullanımı, akünün etkin şarj olmasını engelleyeceği için, aracın uygun aralıklarda ve yeterli sürelerde çalıştırılması gerekir. Çünkü marş esnasında aküden çektiğimiz akım miktarını tekrar aküye vermeden kontağı kapatmak akünün çalışma koşullarını zorlaştıran ve zaman içinde deşarj olmasına neden olan bir diğer etmendir.

Aküyü verimli kullanmak için genelde neler yapılmalıdır ?

Öncelikle araç gereksinimlerine uygun akü seçilmelidir. Sonrasında akünün yaz ve kış kontrolleri ile birlikte aracın elektriksel donanımının mutlaka periyodik olarak kontrol edilmesi gereklidir. Ek olarak, araçların elektrik donanımı üzerinde ek yük yaratacak olan uygulamalardan ve modifikasyonlardan mümkün olduğunca kaçınmak akü verimini artıracaktır.

Okuyucu kitlesini bilgilendirmek için;

Yiğit akü ulaşmış olduğu teknoloji seviyesi sayesinde kullanıcılara bakım gerektirmeyen aküler ile konfor ve performansı bir arada sunmaktadır. Akü kullanıcılarımızın alacağı birkaç küçük basit önlem ile tüm mevsimleri sorunsuz geçirmeleri mümkündür. Yiğit akü kullanan bir araç için akü bakımından ziyade araç bakımlarını yaptırmaları çok daha önemlidir.

Akü kutup başlarının oksitlenmesine karşı temizlik yapın, temizlik sonrası kutup başlarına uygulayacağını az bir miktar gres veya vazelin oksitlenmeye karşı mükemmel bir önlem olacaktır.

Şarj problemleri yaşamamak üzere araçlarınızın şarj cihazlarını yani dinamolarını ve buna bağlı tesisatı kontrol ettirin, yağ seviyenizin ve kalitenizin uygun olduğundan, ısıtma bujilerinizin verimli ve düzgün çalıştığından emin olun Unutmayın ki değişen hava şartları araç performansınızı  da değiştirecektir ve akünüzün çalışmasını zorlaştırabilecektir.

Hava şartlarına bağlı olarak aracınızı 15-20 günden fazla kullanmazsanız aracınız çalıştırarak 20-30 dakika rölantide şarj olmasını sağlayın veya akü kutup başlarını sökerek önlem alın.

Ağır vasıta araç sürücülerimiz ise uzun ömürlü bir akü için akülerinin asit  seviyesini mutlaka kontrol ederek tüm akü plakalarını kapatacak ve birkaç santimetre geçecek şekilde tamamlasınlar.

Aküyü kısa devreden korumak için her türlü metalden uzak tutarak bulunduğu alanın güvenliğinden emin olduğunuzda Yiğit Akü ile mevsimler boyu güven ve konforla araçlarınızı kullanabilirsiniz.