Basında Biz

Elektrikli Otonun İlk 4.0 Bataryası Yiğit Akü’ den

Otomotiv endüstrisindeki büyük yarışta Türk firmaları her gün yeni bir başarıya imza atıyor. Ankaralı Yiğit Akü, endüstri 4.0 teknolojilerini kullanarak akıllı’ akü ve lityum bataryası üretti, dünyada patentini aldı 8 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK 2016’YI büyüme yılı ilan ettiklerini ifade eden Miser, şöyle devam etti: “Mevcut kapasitemize ek olarak akü üretim kapasitemizi 1 milyon adet daha yukarı çıkarmak için gerekli yatırım planlamasını yaptık. Yaklaşık 8 milyon dolar gibi bir yatırım harcamasına bu yıl planlandığımız şekilde devam edeceğiz.

Hedefimiz Avrupa’da yüzde 10 pazar payına ulaşmak.” Elektrikli otomobil pazarında yaşanan büyük yarışta, Türk firmaları buluşlarıyla dünya devlerine kafa tutuyor. Son dönemde yerli elektrikli otomobil rüzgârını arkasına alan şirketler birbiri ardına önemli buluşlara imza atıyor. Bu firmalardan biri olan Yiğit Akü, uzun zamandır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları kapsamında birçok önemli buluşu hayata geçirmeyi başardı. ENDÜSTRİ 4.0’A UYUMLU Firma geliştirdiği buluş sayede dünyada patenti kendisine ait olan akıllı akü ve bataryaların tek üreticisi oldu. Ayrıca elektrikli araçlar için lityum iyon bataryaları üreten firma bunları da akıllı ve endüstri 4.0’a uyumlu hale getiren ilk firma oldu.

Firma olarak küresel trendlerin ötesine geçmeye çalıştıklarını söyleyen Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “İleri teknoloji üretimimiz ve Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda patenti bize ait olan akıllı akülerin tek üreticisi konumundayız. Ayrıca elektrikli araçlar için lityum iyon bataryası üretimimizi 2014’te gerçekleştirdik ve bu konuda yatırımlarımız sürüyor.

Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan makineler arası iletişim teknolojilerini yeni ürünlerimize adapte etmeyi başardık.” Miser’in verdiği bilgiye göre şirketin geliştirdiği ‘Akıllı çip’ teknolojisi ile üretilen Prestige v3.0 akıllı aküde bulunan garanti sayacı, araca ilk takıldığında devreye giriyor ve tüm verileri kaydediyor. Üründe problem yaşanması durumunda bu veriler sayesinde, hatanın araçtan mı, yoksa aküden mi kaynaklandığı kolayca tespit ediliyor. Bluetooth Low Energy teknolojisinin kullanıldığı Prestige serisi ürünlerde, cep telefonuyla aracın kaputunu açmadan, akü ve aracın şarj durumu kontrol etmek mümkün.